Plánujete pořízení malého zahradního bazénu pro děti a nemáte s tím příliš mnoho zkušeností? Čím byste měli začít, aby vaše úsilí bylo korunováno úspěchem?
Vyhledejte vhodné místo na zahradě – bazén by měl stát na vhodném místě, to znamená například mimo zóny, které svou blízkostí a vrháním stínu brání průniku slunečních paprsků na hladinu, jako jsou domovní zdi, objekty garáží, přístřešků, pergol apod. Dále by bazén neměl stát pod košatým stromem, odkud na zem dopadají listy, kousky kůry, květy a pyl. Ideální je otevřený prostor uprostřed zahrady, daleko od vegetace i všech staveb.
Srovnejte terén do roviny – Bazén nemůžete pokládat na hrbolatý terén, tím byste mohli způsobit jeho poškození a snížení životnosti. Pokud byste položili na nerovný terén samotný lehký plastový skelet, nic by se pravděpodobně nestalo, ale jakmile jej naplníte vodou, síla hydrostatického tlaku bude mnohonásobně vyšší, než pouhá hmotnost plastové bazénové konstrukce. Uvědomte si, že na tenkou plochu bazénového dna o průměru 4 metry působí hmotnost vody v hodnotách přibližně kolem devíti až dvanácti tun.
Využijte geotextilní podložku – jakmile vyrovnáte terén do roviny a nebude hrbolatý, musíte jeho povrch zpevnit prosetým pískem či zeminou, které zbavíte větších kamínků a dalších předmětů, jako jsou větve, kořeny, stavební sutiny apod. Povrch musíte následně udusat a pokrýt geotextilií pod bazén.
Geotextilie se pod bazén vkládají z několika důvodů. Jednak je to vrstva, která sníží tlak povrchu písku či zeminy, pokud se v ní vyskytnou drobnější kamínky, a pak brání rozvoji hniloby a plísní, které se mohou usazovat zvenčí na bazénovém dně. Geotextilie tak zabrání situacím, kdy např. ukládáte bazén na zimu do garáže, a musíte jej nejprve důkladně očistit od plesnivých map, s využitím Sava a podobných desinfekčních prostředků.