Česká Chanel

Také milujete éru stříbrného filmu a zvláště pak tu jedinečnou atmosféru první republiky, které nám tak dokonale zpřtíomňují filmy pro pamětníky? Krásné elegantní ženy v podání Adiny Mandlové, Hany Vítové, Natašy Golové a dalších, gentlemani jako Oldřich Nový, Hugo Haas nebo Raul Schránil.

To, co nás fascinuje, je dokonalý zevnějšek dam. Kdepak nakupovaly tehdejší celebrity své oblečení? Jezdily pro módu do Paříže nebo snad Milána?
tři ženy

Nikoli. Herečky a vůbec dobře situované dámy se oblékaly v salonu Hany Podolské.

Kdo byla tato žena? Byla to žena, která měla v životě moře štěstí i snad učiněný oceán neštěstí.

Narodila se do rodiny významného architekta. Dobře situovaná rodina však mění svůj status, když otec ve čtyřiceti letech předčasně umírá. Hana se učí v Praze-Nuslích za švadlenu. Je žádoucí, aby co nejdříve začala vypomáhat s financemi. Se svou vedoucí se však záhy pohádá. Nevyučí se, ale protože je velmi šikovná, jde svou vlastní cestou a velmi brzy si získává svou vlastní klientelu a může pomáhat své rodině s financemi.

 ročník 1950

Na začátku byla láska

Jejím velkým štěstím bylo, že se pro její krásu do ní zamiloval polský šlechtic a malíř Podolski a to tak velmi, že si ji vzal za ženu. Díky němu si mohla otevřít opravdový salon a slavné zákaznice na sebe nenechaly dlouho čekat. Podolská obléká tehdejší herečky jako Adinu Mandlovou, její šaty si oblíbila také první dáma Hana Benešová. Ve filmech z první republiky vidíme nejen její šaty, ale také krabice na oděvy s logem jejího salonu.

A i v tom tkvělo její know how. Dokázala se postarat o dokonalou propagaci. Měla spoustu dokonalých nápadů.

Ovšem v osobním životě měla smůlu. Její manžel zemřel v roce 1926 na honu. Krátce nato oslepl, ochrnul a zemřel její starší syn, mladší syn byl uvězněn kvůli tomu, že jeho manželka v roce 1948 emigrovala.

Rok 1948 byl bohužel zlomový také pro Hanu Podolskou. Její salón byl znárodněn. Sama královna české módy směla pracovat ve svém vlastním podniku jako obyčejná prodavačka, aby získala nárok alespoň na nějaký důchod. Tak to u nás bohužel chodilo. Hana Podolská se sice dožila úctyhodného věku, ale závěr jejího života byl spíše smutný a hlavně nespravedlivý.