Docházejte na preventivní vyšetření

Karcinomy patří mezi nejobávanější nemoci. Jsou velmi těžko léčitelné a bohužel ve většině případů je léčba neúčinná.
Měli bychom se proto snažit své zdraví chránit a docházet pravidelně na preventivní vyšetření. Můžeme předejít vážným zdravotním komplikacím. Ženy by rozhodně neměli opomíjet preventivní vyšetření prsu. Jednou z možností je podstoupení mamografického vyšetření. Vyšetření je sice trochu nepříjemné, ale netrvá dlouho. Preventivně toto vyšetření může podstoupit každá žena ve věku nad 45 let. Cílem je odhalit rakovinu ještě v raném stádiu, kdy na léčbu ještě není pozdě. Vyšetření je hrazeno zdravotní pojišťovnou, pro pacientku je tedy zcela zdarma.
prostor mamografie.jpg
Ženy by neměly podceňovat ani samovyšetření prsu, které by měly provádětpravidelně.
Pokud si nevíte rady, jak samovyšetření provést, požádejte svého gynekologa o radu.
Prevencí se dá odhalit také karcinom tlustého střeva a konečníku. I u této nemoci je důležitá včasná diagnóza. Upozornit na případný problém by vás měli vleklé zažívací potíže. Průjmy, bolesti břicha, krev ve stolici, zvracení nebo zácpa.
větvička v ruce.jpg
Jako preventivní vyšetření se provádí kolonoskopie. Kolonoskopie patří mezi méně příjemná vyšetření, ale pokud se zákroku obáváte, je možné ho provést v celkové anestezii. Před samotným vyšetřením budete muset podstoupit naprosté vyprázdnění střeva. Výhodou tohoto vyšetření je možnost okamžitého odebrání vzorku nebo odstranění polypů, či jiných abnormalit.
Mezi preventivní opatření, která můžete ovlivnit vy sami, patří správné stravovací návyky. Měli bychom jíst vyváženou stravu. Do jídelníčku zařaďte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, ovoce, zeleninu, méně tučná jídla. Nezapomínejte na pohyb. Nekuřte a pokud možno, vyhýbejte se alkoholu.
U mužů se nejčastěji vyskytují zhoubné a nezhoubné nádory prostaty .