Kde si dobře zalyžovat a vyhnout se přelidněným destinacím

Někteří z nás míří pravidelně za hranice republiky směrem do Rakouska, Švýcarska, Francie a Itálie, kde jsou příhodnější povětrnostní a klimatické podmínky, a lyžování má přece jen vyšší úroveň. Nemůžeme se pochopitelně srovnávat s těmito terény, a tak se musíme uskromnit na kratičkých svazích, anebo v přelidněných vyhlášených horských střediscích.

Alpské destinace bývají poklidnější, poněvadž se tu řada zájemců o lyžování zpravidla rozloží po velké ploše, ale nevyhnete se přeplněným chatám, penzionům a restauracím, zvláště v průběhu vrcholící sezóny.
lyžařský areál

USA a Kanada

Docela odlišnou atmosféru však můžete prožít v Kanadě. Zdejší sjezdové tratě a úroveň služeb je na špičkové úrovni, která dokonce mnohdy převyšuje tu evropskou. Podobně jsou na tom terény ve Spojených státech, ovšem ty kanadské nejsou rozhodně přeplněné vášnivými lyžaři tak, jako v Alpách. Pokud si do těchto končin naplánujete zimní pobyt, nebudete litovat.
slunce na sněhu

Orlické a Jizerské hory

Každý z nás si pochopitelně nemůže dovolit každoročně vycestovat za oceán a brázdit tamní svahy, byť by to bylo nesmírně lákavé, ovšem i na české poměry si můžete výborně zasportovat v místech s fantastickým rozhledem, příjemnými upravenými svahy, vynikající kuchyní a pohodlným zázemím. Ta jsou obvykle ukryta v méně atraktivních pohořích, kde se provozovatelé areálů snaží poskytnout návštěvníkům kvalitní služby, ale kde si především užijete pohodu i bez front na vleky a lanovky a bez davů na sjezdovce.
kabinková lanovka

Kdo se chce vyhnout přelidněnému Špindlu, Peci pod Sněžkou a Janským Lázním, může zvolit některé přívětivá méně známá místa v Jizerských nebo Orlických horách. Např. areály Detoa a Světlý vrch v Albrechticích v Jizerských horách, Bartošovice nebo Olešnici v Orlických horách, a z těch větších středisek např. Říčky v Orlických horách s pečlivě upravovanými sjezdovými tratěmi. Dobře si zalyžujete i v Deštné a v Čenkovicích, a pokud toužíte po opravdové horské relaxaci na samotě, se sjezdovkou uzavřenou v lesním průseku a odříznutou od civilizace, vydejte se na Pěnkavčí vrch nebo Sagasserovy boudy nad Velkou Úpou.